OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Start arrow Relacje z wypraw arrow Bliższe - Wielkopolska arrow "Bądź Turystą w swoim mieście" 04-03-2012r. - relacja
"Bądź Turystą w swoim mieście" 04-03-2012r. - relacja PDF Drukuj Email
Redaktor: Maciej Józefczak   
07.03.2012.

 Pogoda wręcz wymarzona jak na marzec. Dlatego, też na starcie przy Poznańskim Węźle Szlaków Rowerowych, stawia się znaczna liczba lubiących jazdę na rowerze.

 Dzisiejszy cel, to przejechanie kilkunastu kilometrów po mieście trasą nazwaną na potrzeby rajdu, jako Kaziukowa. A związana z św. Kazimierzem Jagiellończykiem królewiczem. 
        Ruszamy ścieżkami rowerowymi, aby pierwszą krótką pauzę zrobić przy kościele Bożego Ciała.  W kościele tym znajduje się tablica upamiętniająca pieszą pielgrzymkę Władysława Jagiełły z Inowrocławia do Poznania i z powrotem. Jako dziękczynienie za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem w 1410r. Tablica została odsłonięta w listopadzie 2010r. w 600-lecie odbycia pielgrzymki. Św. Kazimierz był wnukiem Władysława Jagiełły.
        Wracamy na ścieżkę rowerową, dzisiaj nimi staramy się poruszać. Ulicą Wrocławską dojeżdżamy do Starego Rynku. Tu odbywa się Kiermasz Kaziukowy,  można na nim kupić wileńskie przysmaki i palmy. Kiermasz odbywa się ku czci św. Kazimierza, patrona Litwy. Jest to już XIX Kiermasz Kaziukowy, organizowany z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej na terenie Poznania.Zakupy zrobione, ruszamy dalej, aby po kilkunastu minutach dotrzeć na poznańską Śródkę. Tu znajduje się kościół pw. Św. Kazimierza, gdzie mieści się parafia polsko – katolicka.
Mamy okazję zwiedzić wnętrza, a jej proboszcz przedstawia nam dzieje kościoła i parafi oraz ciekawie opowiada życiorys patrona.
       Zadowoleni wsiadamy na nasze jednoślady, aby pokonać ostatni odcinek zaplanowanej trasy z metą w Szkole Sportowej na Al. Niepodległości. Tu spotykamy się liczną rzeszą turystów, którzy przybyli tu piechotą. Smakujemy grochówkę, dzielimy się wrażeniami.

                                                                       Maciej Józefczak

Zmieniony ( 15.03.2012. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »