OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Start arrow Relacje z wypraw arrow Bliższe - Wielkopolska arrow Bądź Turystą w Swoim Mieście 24.02.2013 - relacja
Bądź Turystą w Swoim Mieście 24.02.2013 - relacja PDF Drukuj Email
Redaktor: Maciej Józefczak   
04.03.2013.

W niedzielę 24 lutego 2013r., odbyła się 37 edycja zlotu „Bądź Turystą w Swoim Mieście”.

Wiosenna atmosfera panująca podczas odbytego dwa tygodnie wcześniej rajdu z cyklu „Dokarmiamy zwierzęta” w tygodniu poprzedzającym zlot, została dość mocno skorygowana. Mimo, że prognozy pogody nie zapowiadały nawrotu zimy, to spadła znacząca ilość śniegu, a temperatura poniżej zera. Przygotowana trasa rowerowa pod hasłem Powstania Styczniowego, została zamieniona na trasę pieszą i odpowiednio skrócona. Spowodowane było to troską o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników. Potwierdzeniem słuszności tej decyzji były obfite opady śniegu w dzień przed zlotem. W dniu rajdu zaczął padać deszcz, co też sprawiło, że przejście piechotą sprawiało trochę mniej przyjemności. Pretekstem do przejścia śladami Powstania Styczniowego w Poznaniu była przypadająca w tym roku 150-ta rocznica wybuchu powstania. Co prawda jedynymi śladami powstania w naszym mieście są groby powstańców.

Miejscem startu był cmentarz górczyński, gdzie znajduje się okazały pomnik biorącego udział w Powstaniu Styczniowym Damazego Pobób-Trzcińskiego (1833-1907). Następnie ulicami przeszliśmy na zabytkowy cmentarz jeżycki. Tu, nieopodal wejścia przy ul. Szpitalnej znajduje się grób Józefa Grzymały Prądzyńskiego (1832 – 1907) – powstaniec, organizator oddzialu powstańców z Wielkopolski, więzień Moabitu.

Kolejnym punktem na naszej trasie był cmentarz na Cytadeli. W kwaterze V znajdują się groby 36 weteranów powstania. Tuż przed metą zlotu, odwiedziliśmy Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha. Znajduje się tu wspólny grób Edmunda i Oskara Callier. W mogile znajdują się również zwłoki ich matki Salomei. Pierwszy z nich Edmund (1833 – 1893),pułkownik, przywódca powstania w Wielkopolsce, historyk. Oskar (1848-1929) - filolog, autor słowników, uczestnik powstania.

Na mecie czekała na uczestników gorąca grochówka, kawa i herbata oraz ciepłe i suche pomieszczenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Poznaniu, co w tym dniu było niezwykle cenne. Każdy uczestnik otrzymał również rajdowy znaczek.


MAciej

Zmieniony ( 04.03.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »